Kniha návštěv

Re: reakce na článek H. Kučerové

Na litoměřickém biskupství působím jako diecézní organolog a kampanolog (mám na starosti péči o varhany a zvony v diecézi) a z této pozice bych se P. Artura chtěl poněkud zastat, zvláště když vidím, jak se celá záležitost nejspíš i zásluhou samotné paní ministryně medializuje. Já mám s P. Arturem zkušenosti zcela opačné a spolupráci s ním považuji za výbornou. Pravda, týká se to především kostela Nejsvětější Trojice v Klášterci nad Ohří, kde má P. Artur naprosto nezpochybnitelné zásluhy o právě probíhající obnovu zdejších velmi vzácných varhan (jejich hodnota a význam přesahuje rámec diecéze) a P. Artur má také zásadní podíl na tom, že klášterecký kostel Nejsvětější Trojice dostal po letech, kdy byla jeho zvonice prázdná, veliký nový zvon. To nemůže nikdo zpochybnit a kdyby už vůbec nic jiného, tak to stačí k tomu, aby se na P. Artura zde vzpomínalo s vděčností. Co se týče události v Boči, znám její interpretaci z obou stran a jen bych chtěl upozornit na fakt, že zásadně nestačí, aby duchovní správce o akci "pouze" věděl! Duchovní správce je povinen vyžádat si na biskupství schválení akce, což znamená, že musí sice o akci vědět, ale v takovém předstihu, aby žádost o schválení stačilo biskupství vyřídit, což v řadě případů nějaký ten den trvá. Pokud farář nemá v ruce černé na bílém toto schválení, je přímo povinen (!!) akci nepovolit! Jistě lze poukázat na případy jisté benevolence, kde možná vše takto neproběhlo, ale ve většině takových případů jde o výjimky padající na vrub zodpovědnosti faráře s tím, že pokud by se vyskytl jakýkoliv problém s akcí související, ponese jedině on důsledky. Církev totiž není (!!) demokratickou strukturou, ale strukturou přísně hierarchickou, v níž platí podobné principy subordinace jako třeba v armádě, a každý, kdo se dává do služeb v církvi, musí s tím plně počítat a toto si uvědomit. Takže chyba se asi stala i tak, že P. Artur se o akci nedověděl v takovém časovém předstihu, aby žádost stihl vyřídit (a to včetně obdržení odpovědi z biskupství). Jeho postoj k paní ministryni v této souvislosti bych chápal jako druhotný moment. Já sám cítím k řadě našich politiků takové antipatie, že bych se s některými nechtěl ani setkat...

Přidat nový příspěvek

SEO